Vücutta kaşıntı neden olur? | Venüsün Dünyası | Kadın Moda Cinsellik Sağlık

Vücutta kaşıntı neden olur?

0

kaşıntı Vücutta kaşıntı neden olur?Vücutta kaşıntı husule gelmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır ve merak edenler için vücutta kaşıntı nedenleri nelerdir, detaylı bir şekilde açıklamasına konumuzda yer verdik. Kaşıntıya yol açan faktörler, hastalıklar ve kaşıntının meydana gelmesi durumunda yapılması gerekenler ve daha fazlası yazımızın devamında.

Vücutta kaşıntı nedenleri

Ekzemadan bitlenmeye, ilaç döküntülerinden uyuza ve mantar hastalıklarına dek pek çok hastalıkta, bireyi hekime yönelten en önemli yakınma kaşıntıdır. Kimi zaman en az ağrı kadar hastayı rahatsız eden; uykusuzluğa ve depresyona yol açan, hatta intiharın eşiğine getiren bu bulguya, pek çok iç hastalığı da eşlik edebilmektedir. Kaşıntı için vücudun bir çeşit uyarısı ya da derinin bir tepkisi diyebiliriz. Basit gibi görünse de, kaşıntı bazen oldukça karmaşık sorunlarla birliktelik gösterebilir.

Kaşıntının nedenleri araştırılırken hastanın yaşı, varolan hastalıkları, kullandığı ilaçlar, banyo alışkanlıkları ve hastanın psikolojik durumu gibi faktörler dikkate alınmalıdır. Bazı ilaç allerjilerinde, deride görünen herhangi bir şey olmaksızın kaşıntı gelişebileceği unutulmamalıdır. Barsak parazitleri, diyabet, iç organ kanserleri (safra kesesi, karaciğer, barsak kanseri); safra kesesi taşları ya da viral hepatit (sarılık) gibi nedenlerle ortaya çıkan safra yolu tıkanıklıkları, lösemi ve lenfoma gibi malign (kötü huylu) kan hastalıkları, böbrek yetmezliği, AIDS gibi sistemik (birçok organı tutan) hastalıkların gidişi sırasında ya da bazen bu hastalıkların ilk belirtisi olarak yaygın ve nedensiz kaşıntılar ortaya çıkabilir.

Kaşıntının en sık rastlanan nedenlerinden birisi deri kuruluğudur. Yaşlı hastalarda çok sık rastlanan bir türdür. Çünkü insan yaşlandıkça deri fonksiyonları, derinin esnekliği ve su tutabilme özelliği azalır. Sert alkali sabunlarla ve çok sıcak su ile sık banyo yapılması, derideki bu bozulmayı daha da arttırıp, koruyucu lipid tabakasını zayıflatarak, deri kuruluğuna ve kaşıntıya yol açar. Ülkemizde yaygın olan liflenme ve keselenme alışkanlığının da derinin kuruyup kaşınmasında önemli rolü vardır.

Deride görünür herhangi bir şey yokken, hasta kaşıntıdan yakınıyorsa, bu durum aksi kanıtlanana dek, altta yatan bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmelidir.

Teşhis için yaptığınız araştırmalar nelerdir?

Genellikle kaşıntısı olan kişilerin ilk başvurdukları hekim dermatologdur. Dermatologlar, deri muayenesi ve genel muayene ile kaşıntının nedenini belirlemeye çalışırlar. Deride herhangi görünür bir bulgu yoksa; muayene bulgularına göre kansızlık (demir eksikliği), karaciğer ya da böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, barsak parazitleri ya da yukarıda belirtilen diğer klinik tablolar yönünden incelemeler yapılır. Tüm bu araştırmaların sonuçlarına göre, gerekirse ilgili diğer dallardan uzman hekimlerin de yardımına başvurulur.

Daha önce yayınladığımız yazılarımızdan olan Mehmet Günsür ve Gülse Birsel LC Waikiki'nin Reklam Yüzü Oldu! isimli yazımızda gülse birsel bonus reklamı, gülse birsel boyu ve gülse birsel frikikleri gibi konular hakkında bilgiler verdiğimizi biliyor muydunuz?

Paylas

Yazar Hakkında

Venüsün Dünyası, kadının toplumdaki yerini güçlendirmek ve kadınların hobilerine adanmış bir dünyadır..Venüsün Dünyası'nda ev yemekleri, moda, güzellik, ipuçları ve kadına dair merak edilen ne varsa bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi:
yağ bezesi
Yağ bezeleri nasıl giderilir?

Lipom olarak isimlendirilen yağ bezeleri cilt üzerinde ağrısız bir şekilde...

balgam bitkisel çözüm
Balgamı söken şifalı bitkiler

Boğazda takılıp kalan ve sürekli rahatsızlık hissi yaşatan balgama doğal...

Kapat